The results from the 12th World MMA Awards are in and some of mixed martial arts’ biggest names are among the winners.

UFC middleweight champion Israel Adesanya, two-weight UFC champion Amanda Nunes, and ‘BMF’ king Jorge Masvidal picked up some of the biggest awards on the night, broadcast live on CBS Sports Network and hosted by Dolph Lundgren.

Due to COVID-19, the World MMA Awards had an extended voting period of January, 2019 to July, 2020.

Here are the winners – as voted for by you, the fans – below.

 

Charles “Mask” Lewis Fighter of the Year: Israel Adesanya

Other nominees: Henry Cejudo, Justin Gaethje, Douglas Lima, Jorge Masvidal

 

Female Fighter of the Year: Amanda Nunes

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343527608823197696

Other nominees: Cris Cyborg, Kayla Harrison, Valentina Shevchenko, Zhang Weili

 

Breakthrough Fighter of the Year: Jorge Masvidal

Other nominees: Gilbert Burns, Alexander Volkanovski, Zhang Weili, Petr Yan

 

International Fighter of the Year: Israel Adesanya

Other nominees: Aung La N Sang, Valentina Shevchenko, Kamaru Usman, Zhang Weili

 

Fight of the Year: Zhang Weili vs. Joanna Jedrzejczyk (UFC 248)

Other nominees: Israel Adesanya vs. Kelvin Gastelum (UFC 236), Josh Emmett vs. Shane Burgos (UFC on ESPN 11), Dustin Poirier vs. Dan Hooker (UFC on ESPN 12), Kamaru Usman vs. Colby Covington (UFC 245)

 

Knockout of the Year: Jorge Masvidal vs. Ben Askren (UFC 239)

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343889926916595714

Other nominees: Cody Garbrandt vs. Raphael Assuncao (UFC 250), Douglas Lima vs. Michael Page (Bellator 221), Sean Oโ€™Malley vs. Eddie Wineland (UFC 250), Anthony Pettis vs. Stephen Thompson (UFC on ESPN 6)

 

Submission of the Year: Demian Maia vs. Ben Askren (UFC on ESPN+ 20)

Other nominees: Misha Cirkunov vs. Jimmy Crute (UFC on ESPN+ 16), Aviv Gozali vs. Eduard Muravitsky (Bellator 225), Bryce Mitchell vs. Matt Sayles (UFC on ESPN 7), Brent Primus vs. Tim Wilde (Bellator Europe 2)

 

Comeback of the Year: Stipe Miocic vs. Daniel Cormier (UFC 241)

Other nominees: Eddie Alvarez vs. Eduard Folayang (ONE Championship 99), Cody Garbrandt (career), Peter Queally vs. Ryan Scope (Bellator Europe 4), Jairzinho Rozenstruik vs. Alistair Overeem (UFC on ESPN 7)

 

Upset of the Year: Alexander Volkanovski vs. Max Holloway (UFC 245)

Other nominees: Kai Asakura vs. Kyoji Horiguchi (Rizin FF 18), Henry Corrales vs. Aaron Pico (Bellator 214), Timofey Nastyukhin vs. Eddie Alvarez (ONE Championship 92), Khama Worthy vs. Devonte Smith (UFC 241)

 

Shawn Tompkins Coach of the Year: Trevor Wittman

Other nominees: Eric Albarracin, Eugene Bareman, Mike Brown, Sayif Saud

 

Trainer of the Year: Phil Daru (strength and conditioning)

Other nominees: Andre Hicks (strength and conditioning), George Lockhart (nutrition), Bo Sandoval (strength and conditioning), Sunz Singh (strength and conditioning)

 

Gym of the Year: American Top Team

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343618289029799936

Other nominees: American Kickboxing Academy, Elevation Fight Team, Fortis MMA, Sanford MMA

 

Referee of the Year: Herb Dean

https://twitter.com/FightersOnly/status/1344252349439750145

Other nominees: Mike Beltran, Marc Goddard, Jason Herzog, Frank Trigg

 

Ringcard Girl of the Year: Brittney Palmer

Other nominees: Jhenny Andrade, Carly Baker, Louise McKie, Mercedes Terrell

 

Leading Man: Dana White (UFC)

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343920157786333185

Other nominees: Scott Coker (Bellator), Martin Lewandowski (KSW), Nobuyuki Sakakibara (Rizin FF), Densign White (IMMAF)

 

Best Promotion: UFC

 

Other nominees: Bellator MMA, KSW, ONE Championship, PFL

 

Personality of the Year: Joe Rogan

Other nominees:ย Jon Anik, John McCarthy, The Schmo, Chael Sonnen

 

Analyst of the Year: Daniel Cormier

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343134836496736259

Other nominees: Michael Bisping, Robin Black, Paul Felder, Dan Hardy

 

Best MMA Programming: JRE MMA Show

Other nominees: Anatomy Of A Fighter, Ariel Helwaniโ€™s MMA Show, Dana Whiteโ€™s Contender Series, UFC Embedded

 

MMA Media Source of the Year: ESPN

Other nominees: The Athletic, The Mac Life, MMA Junkie, Sherdog

 

MMA Journalist of the Year: Ariel Helwani

https://twitter.com/FightersOnly/status/1343950406477611009

Other nominees: Mike Bohn, Gareth A. Davies, John Morgan, Brett Okamoto

 

Fighting Spirit of the Year: Dustin Poirier (Good Fight Foundation)

Other nominees: Walt Harris (Return to fighting), Robbie Lawler (How to take a loss), Conor McGregor (PPE donation), Justin Wren (Fight for the Forgotten)